Кров з носа — причини частих кровотеч, як зупинити, попередити

У носовій порожнині практично всі кровоносні судини розташовуються дуже близько до слизової оболонки, тому у деяких людей, навіть при невеликій травмі, може піти кров з носа. Причин для цього може бути безліч.

 

Види носових кровотеч
Носові кровотечі в медичній практиці підрозділяються на два типи: передні і задні. Вони відрізняються один від одного тим, що при передньому кровотечі кров витікає з носа назовні, а при задньому — по задній стінці глотки.

 

• Передні кровотечі локалізуються в передніх відділах порожнини носа. Вони зазвичай не дуже сильні і можуть проходити при невеликому втручанні або навіть самостійно протягом невеликого періоду часу.
• Заднє кровотеча локалізується в глибоких відділах носової порожнини. При цьому ушкоджуються найбільш великі судини, і без кваліфікованої лікарської допомоги зупинити кров буде практично неможливо.


 

Причини виникнення кровотечі з носа
Причини, за якими може початися кровотеча, діляться на місцеві і загальні.

 

До місцевих причин належать:
1. Травми носа. Це найбільш поширені причини. При травмах лопаються судини в носі, і, як наслідок, виникає кровотеча;
2. Попадання сторонніх предметів;
3. Запалення аденоїдів, хронічний (найчастіше атрофічний) риніт, синусит;
4. Викривлення носової перегородки;
5. Пухлини порожнини носа (специфічні гранулеми, злоякісні утворення, ангіоми).

 

 

До загальних причин належать:
• Підвищений артеріальний тиск (артеріальна гіпертонія) або деякі види пороків серця. У людей більш похилого віку кровотеча найчастіше обумовлено підвищеним артеріальним тиском або загальним атеросклерозом судин, в тому числі і судин носа. Також з віком стінки судин стають більш тонкими й тендітними, а вітамінів в організмі не вистачає.
• Захворювання, що супроводжуються порушенням згортання крові, таких як гемофілія, тромбоцитопенія (через нестачу тромбоцитів порушується згортання крові), анемія (при низькому гемоглобіні кров стає рідшою, у зв’язку з чим погано зупиняється);


 

• Сильна перевтома, стреси, недосипання;
• Перегрів тіла, інфекційні захворювання з високою температурою (грип або важкі форми ГРВІ, що протікають з ускладненнями);
• Часто в міських квартирах з центральним опаленням буває сухе повітря. У результаті цього слизова носа пересихає, і на ній з’являються скоринки. Якщо їх ненавмисно сковирнуть, то можна пошкодити судину. При цьому також може початися кровотеча з носа;

 

• Хвороби внутрішніх органів (наприклад, печінки, селезінки);
• Алергічні захворювання, особливо якщо вони виражаються в алергічному риніті. Пов’язано це з тим, що при алергії судини як би переповнюються кров’ю і набухають.
• перестроюванням гормонального фону у підлітків або у жінок в період вагітності).

 

Не варто забувати і про те, що кровотеча з носа може бути непрямим симптомом більш серйозних захворювань, наприклад, таких, як аневризма судин головного мозку. Але які б не були причини, їх не можна залишати без належної уваги, з ними необхідно боротися.


Перша допомога при носових кровотечах
Найперше, що потрібно зробити — заспокоїти хворого, так як при сильному переляку або хвилюванні серцебиття стає частішим і кровотеча з носа може посилитися. Всупереч популярній думці, не слід закидати голову людини назад, так як кровотеча від цього не зупиниться: кров потече в горло, потрапить в шлунок або дихальні шляхи. Навпаки, потрібно трохи нахилити голову вперед. Дана процедура допоможе найбільш точно визначити з якої половини носа йде кров.

 

Якщо така неприємність сталася в будівлі, слід відкрити кватирки, підвести людину до відкритого вікна. Це потрібно для того, щоб забезпечити доступ свіжого повітря. Так як багато людей бояться крові, то хворого краще посадити, щоб він не впав і не поранився. Можна дати йому понюхати нашатирний спирт або натерти ним віскі, щоб уникнути виникнення запаморочення.

 

Способи зупинки носової кровотечі:
1. Щоб зупинити переднє кровотеча, слід вставити в ніс ватяний тампон, рясно змочений в перекису водню. Можна застосувати і спеціальну гемостатичну губку або сильно притиснути до носової перегородки ту частину носа, з якої тече кров. Зазвичай подібні кровотечіне дуже сильні і на місці пошкодження судин швидко утворюється тромб;

 


 

2. Зупинити переднє кровотеча можна і таким способом. У нижній частині носа проходить досить великий посудину, який постачає кров’ю носову порожнину, і його можна спробувати перетиснути. Крапку притиснення розташована між верхньою частиною губи і яснами з того боку, звідки тече кров. У це місце потрібно досить щільно закласти ватний тампон і сильно притиснути його. Кров перестане надходити і кровотеча повинно зупинитися;

 

3. У деяких людей судини розширені. Тому зупинити кров з носа можна, якщо спробувати звузити ці судини. Цей спосіб підійде тільки при несильному кровотечі. Щоб звузити судини в носі, можна закапати в носову порожнину судинозвужувальні краплі, наприклад, нафтизин або ксилен;

 

4. При травмуванні носа слід докласти «холод» (він зніме набряк, звузить судини і допоможе зупинити кровотечу), при наявності поблизу медиків — зробити кровоспинний укол і відправити потерпілого на обстеження. Йому необхідно пройти рентгенограму кісток носа, з метою виключення виникнення перелому або тріщин;

 


5. Заднє кровотеча набагато сильніше переднього, тому тут просто необхідна допомога лікаря. Він зробить задню тампонаду носа і, швидше за все, покладе хворого у відділення для подальшого спостереження та лікування.

 

6. Альтернативний метод зупинки носової кровотечі, що прийшов з китайської медицини — стимуляція біоактивних точок. Пов’язані з судинами носа зони представлені на малюнку нижче:
Після того, як кровотеча була зупинена, потрібно оцінити обсяг крововтрати і стан хворого. При втраті великої кількості крові, йому може знадобитися переливання. Якщо ж крововтрата незначна і самопочуття хворого не порушено, то потрібно вивести його на свіже повітря або дати солодкого чаю (він допоможе відновити рівень глюкози в крові).

 

При сильному носовій кровотечі призначають гемостатичні препарати. До них відносяться етамзілат натрію, вікасол в таблетках або уколах, хлористий кальцій, який вводиться строго внутрішньовенно (при внутрішньом’язовому введенні може виникнути некроз тканин).

Як зміцнити судини носа?
Для зменшення частоти кровотеч з носа і виключення випадків їх появи в майбутньому, необхідно зміцнювати судини. Лікарі рекомендують:
• Промивати носову порожнину слабким сольовим розчином. Для цього потрібно розчинити половину чайної ложечки морської або нейодовану солі розчинити в склянці води (теплою);
• Якщо в носі утворюються скориночки, то для розм’якшення їх можна змащувати вазеліновою олією.


ді, при видаленні кірочок, слизова не зашкодить, і кров не буде текти;
• Приймати спеціальні препарати і таблетки для зміцнення судин носа, найчастіше — аскорутин. Цей препарат містить вітамін «C» (або аскорбінову кислоту) і рутин і робить стінки судин більш міцними. Не варто забувати і про прийом інших вітамінів, наприклад, таких як вітаміни групи «B». У великій концентрації вони містяться в лимонах, апельсинах, чорній смородині, шипшині;

 

• Пити зелений чай або журавлинний морс, так як в цих напоях міститься велика кількість вітаміну «C» (а в журавлині ще й інтерферон, який поліпшує опірність організму до інфекцій);
• Загартовуватись. Кращий спосіб — це контрастний душ, так як під час даної процедури зміцнюється стінка дрібних судин (їх ще називають капіляри).
Існують і деякі народні засоби для зміцнення судин в носі:
Наприклад, відвар з кори калини, багатий високим вмістом вітаміну «C». Для його приготування знадобиться 10 г кори і 200 мл окропу. Приймати відвар потрібно по одній столовій ложці тричі на день.

 

Ще один народний рецепт — це відвар кропиви. У ній міститься велика кількість вітаміну «K» і «C». Тому вона не тільки допоможе впоратися з кровотечею, але і зміцнить судинну стінку. Для приготування відвару потрібно залити дві столові ложки кропиви 200 мл окропу. Відвар показано приймати 3 рази на день.

 


 

До кого звернутися за допомогою?
Так як головна небезпека кровотечі з носа — це крововтрата (яка може призвести до геморагічного шоку та іншим сумних наслідків), то допомога повинна надаватися швидко і професійно. При появі носової кровотечі, необхідно негайно звернутися за допомогою до фахівця, а саме — до ЛОР-лікаря (отоларинголога).
Отоларинголог огляне носову порожнину, виключить новоутворення та інші серйозні патології, призначить необхідне обстеження і лікування. Перше, що потрібно буде зробити — здати аналізи крові (загальний, на згортання і біохімічний аналізи, коагулограмму).

 

Далі, з цими аналізами необхідно відвідати терапевта. Він виміряє артеріальний тиск, уважно вивчить результати, і якщо помітить якісь відхилення від норми, запропонує зробити ЕКГ (електрокардіограму), рентгенограму черепа, шийного відділу хребта, придаткових пазух носа (щоб виключити поліпи) і, можливо, комп’ютерну томографію або ЯМРТ головного мозку.


 

припікання судин

 

Не варто забувати, що лікування повинне бути спрямоване не тільки на те, щоб зупинити кров, а й на усунення причин. Якщо причиною частих носових кровотеч є слабкі судини, то в цьому випадку лікар може їх припекти. Припікання судин в носі — процедура майже безболісна і проходить вона дуже швидко. Найбільш ефективними способами зупинки кровотечі є:
1. Припікання судин в носі сріблом. На місці припікання утворюється корочка, яка відпаде через кілька днів. Головне — не чіпати її, інакше, якщо корочку сковирнуть, кровотеча може повторитися. І потрібно стежити, щоб під час проведення даної процедури срібло не потрапило на шкіру або одяг — з шкірних покривів плями зникнуть, а от з одягу вже навряд чи вдасться їх вивести;

 

2. Припікання лазером. Процедура трохи неприємна і після неї може з’явитися закладеність носа і біль. Щоб усунути виниклі симптоми, необхідно проконсультуватися з лікарем, який проводив процедуру. І ні в якому разі не потрібно займатися самолікуванням;

 

3. Коагуляція судин в носі за допомогою радіохірургічного ножа. Плюс її в тому, що після такого втручання немає больових відчуттів і набряку слизової оболонки (чи не порушується носове дихання), так як при проведенні процедури не пошкоджуються навколишні тканини.
Просто припекти кровоточить посудину недостатньо — його необхідно зміцнити, інакше через якийсь час кровотеча може повторитися. Варто пам’ятати, що процедура коагуляції буде ефективна лише в тих випадках, якщо кров тече з судин, які розташовані в передньому відсіку порожнини носа.


 

Якщо у дитини в носі виявлений сторонній предмет…
Носова кровотеча у маленьких дітей може бути викликане тим, що вони засунули в ніс небудь сторонній предмет (особливо якщо у нього загострені краї або кути). Кров може йти, якщо малюк пошкодив слизову носа і судини, при цьому, варто знати, що діти не завжди зізнаються в тому, що засунули щось собі в носовій канал. Визначити наявність стороннього тіла в носі дитини можна за такими ознаками:

 

• Утруднено дихання в одній частині носа (якби у дитини був риніт, то чи не дихали б обидві половини);
• Є скарги на біль і дискомфорт в носі; плаксивість (у дітей більш молодшого віку);
• Якщо предмет знаходиться в носі не перший день, може з’явитися сукровиця або виділення зеленого кольору. Це говорить про те, що почалося приєднання інфекції;
• Підвищилася температура (виникає не завжди).

 


 

Батькам, при виявленні чужорідного тіла в носі малюка, варто пам’ятати, що в цій ситуації не можна лякатися самим і лякати дитини. Інакше він може заплакати і під час сильного вдиху предмет ще глибше піде в порожнину носа або навіть потрапить в дихальні шляхи, що смертельно небезпечно. Не варто також намагатися витягти предмет самостійно: він може піти глибше. Це тільки ускладнить завдання лікаря, так як з переднього носового відділу предмет витягнути набагато легше, швидше і безболісніше для малюка.

 

При часто виникаючих кровотечах, головне — не залишати проблему без уваги, а пройти все необхідне обстеження і, якщо буде необхідність, лікування, яке призначить фахівець. Слід також пам’ятати, що потрібно зміцнювати судини не тільки в носі, але і у всьому організмі.

 

Источник: momandkids.net.ua

Що може їх викликати?

Якщо у дитини часто йде кров носом, швидше за все, причини пов’язані з пошкодженням цілісності кровоносних вузликів в зоні Кіссельбаха.

Також не можна виключати те, що у діток судини в носі тоненькі і дрібні, вони розташовуються дуже близько на слизовій і легко пошкоджуються.

Кров починає текти з носа при його механічній травмі – стукнувся, забився, впав.
Також пошкодити слизову можна при неакуратному видаленні кірочок в носовій порожнині – колупання в носі ручкою, пальцем з нігтиками, ватною паличкою. Це теж одна з причин, чому з носа може піти кров.
Діти також можуть запихати в ніс сторонні предмети, що теж може стати причиною, що викликала кровотечу. Предмети, які потрапили в ніс, починають травмувати стінки носа, слизова запалюється, і починається кровотеча. Самим витягувати з носової порожнини чужорідний предмет не рекомендується. Краще, коли це зробить лікар.
Також причинами, чому часто йде кров у дорослого і у дитини, можуть стати новоутворення в носі – поліпи, ангіоми, гемангіоми.
Викривлена ​​носова перегородка теж відноситься до факторів, що викликають часті носові кровотечі.
Інфекційні хвороби (ГРВІ, риніт, синусит), які супроводжуються нежиттю, також відносять до причин, що викликають носову кровотечу.

Зверніть увагу, застосування для лікування стероїдних спреїв теж може стати причиною, що пояснює, чому стала часто йти кров носом.

В опалювальний сезон, коли в приміщенні не вистачає вологості, або в жарку пору року, можуть пересушувати і лопатися стінки судин.
Кров може йти з носа від перепадів атмосферного тиску (при пірнанні, зльоті літака, високо в горах). Виникає баротравма слизової носа.
У морозний день при низькій вологості повітря теж може бути кровотеча.
У вагітних жінок кров може йти з носа через гормональну перебудову в організмі.

Ще раз звертаємо вашу увагу, що передні кровотечі, викликані місцевими подразниками, в більшості випадків не є небезпечними, лише вносять незручності в звичний ритм життя. У 90% таких випадків кров перестає йти з носа протягом 5-8 хвилин. За цей час витікає невелика кількість крові, і це не шкодить загальному самопочуттю.

Але якщо з носа кров йде дуже часто, потрібно шукати причину, щоб підібрати лікування.

у дитини часто йде кров носом причини
Коли це небезпечно?

Якщо ви стали помічати, що кров іде без видимих ​​причин – це привід звернутися до лікаря і здати аналіз крові, щоб визначити рівень тромбоцитів. Саме ці кров’яні тільця відповідають за згортання і липкість крові. Зниження їх рівня говорить про серйозні захворювання, а часті носові кровотечі – один із симптомів недуги.

Які хвороби можуть викликати кровотечі?

По-перше, це хвороби, які пов’язані з порушенням згортання крові. До таких хвороб відносяться гемофілія, тромбоцитопенія, тромбопатія і геморагічна хвороба.
По-друге, це хвороби, при яких порушена цілісність судин, підвищена їх проникність – васкуліти.
Слабкість кровоносних судин теж відносять до хвороб, при яких нерідко йде носом кров – лікування призначає лікар. При слабкості судин крім носових кровотеч на тілі утворюються синці.
Нагадаємо, що кров в носову порожнину потрапляє з двох артерій. Тому часто кров йде у дорослих при підвищеному артеріальному тиску.
Також носова кровотеча симптом хвороби крові – лейкемії, анемії та ін.
При хворобах нирок хворі часто стикаються з цією проблемою.

Що робити, якщо у дитини часті носові кровотечі?

Якщо дитину або дорослого турбує, що з носа часто починає йти кров, перше, що потрібно зробити – з’ясувати причину.

Якщо часті кровотечі пов’язані зі зниженою кількістю тромбоцитів, лікар призначить дослідження, щоб встановити діагноз.
Якщо у вас або у дитини причини пов’язані з місцевими факторами – наприклад, судини розташовані близько під слизовою, лікар може запропонувати коагуляцію – припікання слизової порожнини носа. Зробити це можна різними способами: використовувати рідкий азот, зробити припікання лазером або провести електрокоагуляцію. Але щоб провести дані процедури, необхідні суворі свідчення.
Якщо кров з носа тече часто, помітна значна втрата крові, рекомендується хірургічне втручання. При такій операції перев’язуються (тромбуються) судини, артерії, що призводить до утворення тромбів – нових вузликів (згустків).

часто йде кров з носа що робити
Перша допомога

Кровотеча може бути короткочасною і припинитися самостійно. Але іноді кров тече з носа сильно – що робити в цьому випадку? Як надати першу допомогу?

Заспокоїтися. Через переляк відбувається підвищення адреналіну в крові, частішає серцебиття, посилюється приплив крові.
Іноді для того щоб зупинити кров з носа, досить притиснути до носової перегородки крила носа. (Не забувайте, що в цій області розташовані вузлики крові, які лопаються, викликаючи кровотечу). Протягом 10 хвилин утворюється тромб, і кров зупиниться.
Прийняти вертикальне положення. Щоб кров не потрапила в гортань, голову можна закидати. Необхідно схилити її вперед, щоб кров стекла з носа. Якщо закинути голову назад, можна погіршити становище – спровокувати блювоту і кашель, посиливши тим самим потік крові.
Також необхідно розстебнути тісний одяг, щоб забезпечити вільне дихання. Якщо це дозволяє, вдихати потрібно через ніс, а видихати ротом.
На перенісся слід покласти щось холодне, а ноги зігріти. Так ви зменшите приплив крові і ослабите або повністю припиніть кровотечу.
Якщо кровотеча не зупиняється, потрібно зробити тампон з вати, скрутити його, змочити в перекису і запхнути в ніздрі. Крила носа притиснути. Замість перекису можна брати будь-які назальні краплі.
Після зупинки крові з носа змастіть в ніздрях вазеліновим маслом. Це зволожить слизову і не дасть зірватися скоринці на тромбі.

Щоб зупинити звичайну кровотечу, досить вищеописаних заходів і до 10 хвилин часу. Якщо кров не припиняється, поспішіть викликати швидку. Також слід звернутися за допомогою до фахівців, якщо кров йде без згустків.

Як правило, зупинити кров можна в домашніх умовах, але якщо у вас виникають сумніви з приводу того, чому часто або довго йде кров з носа – зверніться до ЛОРа.

Источник: stm.net.ua

Кровотеча з носа: Причини у дорослих

 • Травма — найочевидніша причина, тут все зрозуміло: мав місце удар, який призвів до пошкодження судин або навіть хрящових тканин носа. Кров з носа у дорослих: Причини, Що робитиІнтенсивність такого кровотечі залежить від сили удару і стану Тканин носа в цей момент. Якщо ніс не зламаний, то причин для занепокоєння немає, кров зупиниться, слизова прийде в норму, якщо ж травма серйозна — слід звернутися до лікаря.
 • Підвищений артеріальний тиск — Часто, при підвищеному тиску, ніс спрацьовує як «запобіжний клапан»,Кров з носа у дорослих: Причини, Що робити скидаючи надлишковий тиск у судинах, щоб запобігти крововилив у мозок та інші неприємні наслідки. Якщо таке явище носить поодинокий характер, то причин для занепокоєння немає, якщо ж повторюється періодично — звертайтеся до лікаря.
 • Тепловий удар — Перегрів організму, як правило, супроводжується зневодненням і підвищенням тиску.Кров з носа у дорослих: Причини, Що робити Пересушується слизова носа, судини стають крихкими, з носа може піти кров. Перш за все, потрібно усунути причину перегріву, а також пити якомога більше води, щоб нормалізувати природне охолодження організму.
 • Пересушене повітря в приміщенні — Часто стає причиною утворення «корочок» в носі і пересиханні слизової оболонки. Кров з носа у дорослих: Причини, Що робитиЯк наслідок — кровотеча. Щоб уникнути повторення кровотечі і полегшити дихальний процес — потрібно нормалізувати мікроклімат у кімнаті. Допоможе іонізатор-зволожувач повітря, або більш примітивні засоби: вологі рушники на радіаторах опалення, ємності з водою під радіаторами і на них, зрошення повітря за допомогою пульверизатора, і т. д.
 • Робота з хімікатами — Багато хімікати викликають роздратування і навіть руйнування Кров з носа у дорослих: Причини, Що робитислизових оболонок, тому працювати з ними можна лише використовуючи засоби індивідуального захисту. Якщо відчуваєте неприємне печення, пощипування в носі, починаєте чхати — обмежте себе від роботи з цією речовиною. До речі, сильне подразнення, а слідом за ним і виснаження слизової носа викликає вдихання кокаїну, тому у «кокаинщиков» кров з носа йде при найменшому дотику.
 • Поліпи та інші освіти в носі — Поліпи, папіломи та інші освіти в носовому ходуКров з носа у дорослих: Причини, Що робити призводять до утруднення дихання, при цьому підвищуючи тиск крові на стінки судин. Як наслідок — часті кровотечі, в тому числі вранці. Також кров йде при найменшій спробі «прочистити ніс». В даному випадку потрібно видалення утворень хірургічним шляхом.
 • Простудні захворювання — також часто стають причиною неприємного явища. При Грипі та ГРВІ запалені слизові оболонки, пересушені, судини крихкі, тому не виключені невеликі кров’яні виділення.
 • Вікові, гормональні дисбаланси можуть призводити до підвищення тиску і як наслідок, до носового кровотечі. Група ризику — підлітки і літні люди.

Як зупинити кров з носа в домашніх умовах

Кров з носа у дорослих: Причини, Що робити

 • Забезпечити повний спокій, злегка закинувши голову назад (в ідеалі напівлежачи). Не допускати сильного закидання голови, так як при цьому кров буде потрапляти в носоглотку і заглатываться, що може викликати блювоту. Також не слід нахиляти голову вперед, так як це призведе до посилення кровотечі. Якщо все-таки кров потрапляє в глотку, її слід спльовувати.
 • До перенісся докласти змочений рушник, або пакетик з льодом, або інший прохолодний предмет.
 • Не сякатися, так як це призведе до повторного раскупориванию пошкоджених судин.
 • Притиснути крила носа до перегородки пальцями, якщо кров йде несильно, ускладнюючи таким чином витікання крові.
 • Якщо кровотеча рясне, вставити в носові ходи турунди з вати, змочені в 3% розчині перекису водню або придбані в аптеці гомеостатичні губки.
 • Якщо людина перебуває без свідомості, його кладуть на спину, повертаючи голову набік і негайно доставляють в лікарню.

Якщо кровотечі не рясні і поодинокі, то хвилюватися не варто. Термінового звернення до лікаря вимагають рясні кровотечі, які можуть призвести до серйозних втрат крові і які можуть свідчити про серйозні проблеми зі здоров’ям. Також слід звернутися до лікаря, якщо кров з носа стає для вас звичайним явищем і набуває систематичний характер.

І пам’ятайте, що легше запобігти хворобі, своєчасно проводячи профілактику, ніж потім займатися її лікуванням!

Источник: vidpoviday.com