Носова кровотеча найбільш часто проявляється в дитячому віці. У дітей кров з носа тече в 4-5 разів частіше дорослих. Чому? Це пов’язано з анатомо-фізіологічними особливостями будови носа у дітей. Слизова оболонка порожнини носа у дітей дуже ніжна, тонка, кровоносні судини залягають близько до поверхні, тому саме незначне травмування може призвести до появи кровотечі.

Причини появи крові з носа у дитини

Кровотеча може бути з передніх і задніх відділів носа, а так само інших органів, безпосередньо пов’язаних з носом (стравохід, шлунок).

Найбільш частими причинами появи носових кровотеч у дітей є:

1. Вірусні та бактеріальні захворювання . Деякі віруси (грипу, парагрипу, аденовіруси, кір, скарлатина) мають тропність (перевагу) до клітин слизової порожнини носа. Ці віруси викликають запалення слизової оболонки порожнини носа, її розпушення, з-за цього судини виявляються на поверхні і починають кровоточити. Тому дуже часто при застуді у дітей виникають так звані симптоматичні кровотечі .
2. Травмування носа . Діти дуже люблять колупати пальцем у носі, з-за чого відбувається травмування ніжної слизової порожнини носа. Так само порушення цілісності слизової може виникнути при ударі в область носа, при цьому у дітей може викликати кровотечу не тільки сильний удар, але і слабке, ледь помітне дотик. Чужорідні тіла у порожнині носа можуть викликати кровотечу як під час потрапляння в ніс, так і при їх отриманні.
3. Часте застосування судинозвужувальних препаратів . Судинозвужувальні препарати (називин, оксиметазолін, галазолін, нафазолин, назол, нозакар та ін) викликають атрофію слизової порожнини носа, вона стає тонкою і легкоранимої.
4. Часта тампонада (введення тампона в ніс) порожнини носа. У цьому випадку спостерігається, так званий, порочне коло. При кровотечі, особливо рясному показана тампонада носа. При цьому судини притискаються до прилеглим хрящів і кісток, і відбувається перекриття кровотоку по ним. З-за цього кровотеча зупиняється. При частому перекриванні кровотоку слизова отримує мало харчування і починає атрофуватися. Якщо слизова атрофується, вона більше схильна до кровоточивості, а значить ще частіше треба тампонувати ніс. Виходить, чим більше ми лікуємо, тим більше викликаємо захворювання. Тому дуже важливо не допускати кровотечі і проводити профілактику.

5. Спадкові та набуті захворювання . Деякі спадкові захворювання (гемофілія) і набуті (васкуліт, тромбоцитопенія, тромбоцитопатия, вовчак захворювання викликають зміни в системі згортання крові і стінки судин. З-за цього збільшується час кровотечі при незначних ушкодженнях судин, кров не згортається, запалена судинна стінка погано гоїться, і дуже часто спостерігаються повторні кровотечі.
6. Анатомічні особливості . Викривлення носової перегородки є провокуючим фактором для появи носових кровотеч.
7. Жаркий і сухе повітря . Спекотний клімат сприяє висушуванню слизової, її атрофії і підвищеної ранимости, що призводить до появи кровоточивості.
8. Доброякісні та злоякісні утворення у порожнині носа . Дуже часто у дітей в порожнині носа при повторюваних кровотечах виявляються поліпи. Так само кровотечі з носа можуть викликати ангіоми — доброякісні пухлини судин. Ці пухлини дуже часто з’являються у дітей в будь-якому місці, де є кровоносні судини. З часом ці пухлини зменшуються і повністю зникають, але в деяких випадках вони можуть розростатися і кровоточити. У підлітків дуже часто при кровотечах в порожнині носа можна виявити ангиофиброму (доброякісна пухлина з судин і сполучної тканини).
9. Гормональний фон . У період статевого дозрівання у дівчаток відбувається підвищена продукція статевих гормонів (естрогену і прогестерону), що призводить до збільшення кровонаповнення судин носа, слизова оболонка набрякає, стоншується і з’являється кровоточивість.
10. Захворювання інших органів і систем . Дуже часто захворювання інших органів може викликати зниження здатності згортання крові, і з-за цього з’являються кровотечі, як з носа, так і з інших органів. Це може спостерігатися при гепатитах , коли вражається печінка, лейкозах (злоякісних захворюваннях крові), анемії (зниження змісту гемоглобіну в крові) і гіповітамінозах (зниження вмісту в організмі вітаміну С і Р).
11. Зовнішні фактори . Вплив радіації (променева хвороба), термічні, електричні, хімічні (попадання в ніс кислот, лугів) опіки порожнини носа викликають поява кровотеч з носа.
12. Сильне напруження . Кровоносні судини у дітей дуже тонкі і при різкому збільшенні тиску в нутрії судин можуть лопатися, тому при сильному кашлі або чханні може з’явитися кровотеча з носа.
13. Збільшення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія) дуже часто призводить до пошкодження судин і появі кровоточивості.
14. Кровотечі з носа можуть бути обумовлені наявністю кровотеч з інших органів, наприклад, із стравоходу або шлунка .
Як бачите, частина причин появи крові з носа досить серйозні, тому необхідно обов’язково показати дитину лікарю.

Як зупинити кров з носа

Що робити, якщо у дитини з носа пішла кров? При наданні екстреної долікарської допомоги дитину необхідно покласти на рівну поверхню або в сидячому положенні закинути голову назад. На перенісся треба покласти холод, це може бути пакет з льодом або змочений під холодною водою рушник. В порожнину носа помістити скручені з вати тампони, однак, не можна занадто сильно запихати тампон в порожнину носа, так можна пошкодити і судини та кістки носа. Після цього необхідно терміново звернутися до лікаря.
Без ватяних тампонів і холодної примочки тримати голову закинутою назад не слід, так ви кров не зупините, просто вона буде стікати не з носа, а в стравохід.
При наданні екстреної лікарської допомоги лікар може:

Провести тампонаду порожнини носа. В порожнину носа вводиться ватний тампон, змочений хлоруксусной кислотою або ваготилом. Ці препарати припікають слизову і судини і таким чином зупиняють кровотечу

Провести коагуляцію (припікання) кровоточить судини. Для цих цілей може застосовуватися лазер, електричний струм, ультразвук, хімічні речовини (нітрат срібла, різні кислоти).

Помістити в порожнину носа гемостатичну губку. Такі губки містять речовини, що сприяють посиленню здатності згортання крові, і таким чином кровотеча зупиняється.

У деяких складних випадках, при відсутності інших можливостей, можна відокремити слизову оболонку порожнини носа від прилеглих кісток і хрящів. У цьому випадку кровоносні судини спадаються, і кровотеча припиняється.

При рясних кровотечах, які не зупиняються, показано переливання свіжозамороженої плазми, внутрішньовенне введення амінокапронової кислоти, гемодезу, реополіглюкіну.

Профілактика кровотечі з носа у дитини

Після зупинки кровотечі потрібно встановити причину його виникнення і виключити повторення випадків кровотечі. Необхідний огляд порожнини носа для вилучення чужорідних тіл, утворень, поліпів в порожнині носа. Обов’язково потрібно здати загальний аналіз крові, де визначають кількість тромбоцитів (в нормі у дітей їх зміст від 180 до 400х10х9 у літрі), аналіз крові на визначення системи згортання крові (швидкості кровотечі, кількості активних тромбоцитів, визначення факторів згортання крові).
Консультація лікарів: ЛОР-лікаря, гематолога, онколога, імунолога, ендокринолога.
Для профілактики кровотеч з носа можна застосовувати вітаміни С і Р у вигляді препарату аскорутин: для дітей старше 3-х років по 1/2 таблетки 2 рази в день, для дорослих і дітей старше 12 років-1 таблетка 2-3 рази на день протягом 4 тижнів.

Источник: ditu.com.ua

Чому у дитини часто йде носом кров

В носі людини слизова оболонка багата дрібними судинами. У дітей вони особливо чутливі до зовнішніх впливів, слабо захищені і мають пухку структуру.

Чому з’являється ? Є привід турбуватися?

описується, зі скількох місяців можна садити малюка і які пристосування допоможуть у цьому.

А все про те, як привчити 2-місячного малюка до режиму дня, про методи розвитку.

Для початку кровотечі вистачає слабкого подразника, і тоді здається, що все почалося без особливої на те причини. Але причин, чому у будь-якої здорової дитини може відкритися носова кровотеча, існує декілька:

  • Пошкодження судин самостійно в результаті колупання. Така звичка властива багатьом дітям, наслідком якої є подразнення та набряк слизової оболонки. Дитина часто застуджується, в носі залишаються згустки слизу, її висохлі фрагменти, і діти часто намагаються їх отримати.
  • Травма чужорідним тілом. В силу молодого віку і великої цікавості, в носі дитини може виявитися дрібний предмет – ґудзик, частина іграшки, шматочок їжі, намистина, і ряд інших, з-за яких може початися запалення або пошкодження капілярів, яке викличе появу крові.
  • Педіатри про те, чому у дитини йде кров з носа. Як зупинити кров?Пересихання слизової. Висока температура навколишнього середовища і занадто низька вологість, а також часте застосування препаратів для звуження судин пересушують слизову оболонку. Капіляри втрачають еластичність, і при чханні або висякуванні з’явився можуть лопнути.
  • Неправильне положення під час відпочинку. Якщо в положенні лежачи голова повернена вниз або убік, а на перегородку в носі тривалий час здійснюватися тиск, капілярний вузол може не витримати.
  • Високий тиск. У маленьких дітей ця недуга зустрічається нечасто, але, з’ясовуючи причини кровотечі з більш старшими, ця причина обов’язково повинна враховуватися.

Спровокувати небажане явище можуть наслідки деяких захворювань онкологічної природи, коли порушена нормальна згортання крові. Гемофілія повинні бути діагностована ще до того, коли випадки стали регулярними.

Слабкі стінки судин можуть бути внаслідок авітамінозу або атеросклерозу. У рідкісних випадках причиною кровотечі може бути звичайний грип або сильну перевтому.

Дізнайтеся, що робити, якщо ? Визначення та лікування анемії.

Поради та рекомендації, які цікаві гуртки та секції віддати дитину до 5 років –

Що робити, якщо у дитини пішла кров з носа

Педіатри про те, чому у дитини йде кров з носа. Як зупинити кров?При почався кровотечі дитину треба його заспокоїти і не панікувати самому.

Є думка, що для його зупинки потрібно у лежачому положенні закинути голову, але це неправильно, так як кров буде потрапляти всередину, і виникне небезпека захлинутися, а саме кровотеча не зупиниться.

В даній ситуації порядок дій повинен бути наступний:

  • Дитина сідає на стілець з невеликим нахилом голови вперед, затиснувши ніс пальцями. У такому положенні знаходитися до 10 хвилин. Дихання здійснювати тільки ротом. Як правило, кров тече з перегородки носа, де знаходиться сплетіння судин. Затискання цього місця протягом короткого часу сформує згусток згорнулася крові.
  • Якщо необхідно визначити місце витікання (з якої ніздрі) і його інтенсивність, ніс не затискається, а підставляється посудину, і короткий час крові дозволяють вільно витікати.
  • До затиснутим ніздрів прикладається загорнутий у тканину холодний предмет або лід. Це звужує капіляри, і сприяє зупинці кровотечі.
  • Зробити турунди з вати чи марлі в діаметрі 0,5 см, завдовжки до 3 см, які змочити 3% пероксидом водню, або ж судинозвужувальними засобами (нафтизином, називином, глазолином, отривином), і заправити їх в ніс. Стиснути ніс пальцями. Коли кров повністю зупинена, турунди видаляються.

Якщо дитина страждає регулярними кровотечами, потрібно мати гемостатичну губку. Вона швидко зупиняє процес, сприяє відновленню тканин, має адсорбуючі і антисептичними властивостями.

Застосовується закладанням у ніздрі, при цьому прилягає до слизової, вбирає кров, а після зупинки розсмоктується. Витягати її не потрібно.

Коли процес повністю зупинений, носові ходи обережно змащуються тампоном, на який нанесено вазелінове масло.

Доктор Комаровський про носових кровотечах у дітей


Педіатри про те, чому у дитини йде кров з носа. Як зупинити кров?При сильній кровотечі, коли витікає безперервний струмінь, або не вдається зупинити протягом більше 20 хвилин, викликається швидка. Лікарі нададуть першу допомогу і госпіталізують дитини.

Якщо такі випадки повторюються часто, або стали регулярними, візит до отоларинголога буде обов’язковий. Він огляне носову порожнину, і після проведення відповідних аналізів буде призначено лікування.

У кабінеті ЛОР-лікаря потрібно згадати події, які траплялися перед носовими кровотечами. А також їх характер, інтенсивність, з якою ніздрі відбувалася. Велика кількість деталей дозволить швидко і точно поставити діагноз.

Щоб уникнути раптових або частих появ крові з носа, потрібно з малого віку приділяти час загартовування малюка – так судини придбають стійкість до дії несприятливих умов середовища.

Допоможе також правильне харчування з цинк містять продуктами, підтримання сприятливого мікроклімату в приміщенні і відлучення дитини дряпати в носі.

Источник: poradum.com

Причини появи крові з носа у дитини

Кровотеча може бути з передніх і задніх відділів носа, а так само інших органів, безпосередньо пов’язаних з носом (стравохід, шлунок).

Найбільш частими причинами появи носових кровотеч у дітей є:

1. Вірусні та бактеріальні захворювання . Деякі віруси (грипу, парагрипу, аденовіруси, кір, скарлатина) мають тропність (перевагу) до клітин слизової порожнини носа. Ці віруси викликають запалення слизової оболонки порожнини носа, її розпушення, з-за цього судини виявляються на поверхні і починають кровоточити. Тому дуже часто при застуді у дітей виникають так звані симптоматичні кровотечі .
2. Травмування носа . Діти дуже люблять колупати пальцем у носі, з-за чого відбувається травмування ніжної слизової порожнини носа. Так само порушення цілісності слизової може виникнути при ударі в область носа, при цьому у дітей може викликати кровотечу не тільки сильний удар, але і слабке, ледь помітне дотик. Чужорідні тіла у порожнині носа можуть викликати кровотечу як під час потрапляння в ніс, так і при їх отриманні.
3. Часте застосування судинозвужувальних препаратів . Судинозвужувальні препарати (називин, оксиметазолін, галазолін, нафазолин, назол, нозакар та ін) викликають атрофію слизової порожнини носа, вона стає тонкою і легкоранимої.
4. Часта тампонада (введення тампона в ніс) порожнини носа. У цьому випадку спостерігається, так званий, порочне коло. При кровотечі, особливо рясному показана тампонада носа. При цьому судини притискаються до прилеглим хрящів і кісток, і відбувається перекриття кровотоку по ним. З-за цього кровотеча зупиняється. При частому перекриванні кровотоку слизова отримує мало харчування і починає атрофуватися. Якщо слизова атрофується, вона більше схильна до кровоточивості, а значить ще частіше треба тампонувати ніс. Виходить, чим більше ми лікуємо, тим більше викликаємо захворювання. Тому дуже важливо не допускати кровотечі і проводити профілактику.

5. Спадкові та набуті захворювання . Деякі спадкові захворювання (гемофілія) і набуті (васкуліт, тромбоцитопенія, тромбоцитопатия, вовчак захворювання викликають зміни в системі згортання крові і стінки судин. З-за цього збільшується час кровотечі при незначних ушкодженнях судин, кров не згортається, запалена судинна стінка погано гоїться, і дуже часто спостерігаються повторні кровотечі.
6. Анатомічні особливості . Викривлення носової перегородки є провокуючим фактором для появи носових кровотеч.
7. Жаркий і сухе повітря . Спекотний клімат сприяє висушуванню слизової, її атрофії і підвищеної ранимости, що призводить до появи кровоточивості.
8. Доброякісні та злоякісні утворення у порожнині носа . Дуже часто у дітей в порожнині носа при повторюваних кровотечах виявляються поліпи. Так само кровотечі з носа можуть викликати ангіоми — доброякісні пухлини судин. Ці пухлини дуже часто з’являються у дітей в будь-якому місці, де є кровоносні судини. З часом ці пухлини зменшуються і повністю зникають, але в деяких випадках вони можуть розростатися і кровоточити. У підлітків дуже часто при кровотечах в порожнині носа можна виявити ангиофиброму (доброякісна пухлина з судин і сполучної тканини).
9. Гормональний фон . У період статевого дозрівання у дівчаток відбувається підвищена продукція статевих гормонів (естрогену і прогестерону), що призводить до збільшення кровонаповнення судин носа, слизова оболонка набрякає, стоншується і з’являється кровоточивість.
10. Захворювання інших органів і систем . Дуже часто захворювання інших органів може викликати зниження здатності згортання крові, і з-за цього з’являються кровотечі, як з носа, так і з інших органів. Це може спостерігатися при гепатитах , коли вражається печінка, лейкозах (злоякісних захворюваннях крові), анемії (зниження змісту гемоглобіну в крові) і гіповітамінозах (зниження вмісту в організмі вітаміну С і Р).
11. Зовнішні фактори . Вплив радіації (променева хвороба), термічні, електричні, хімічні (попадання в ніс кислот, лугів) опіки порожнини носа викликають поява кровотеч з носа.
12. Сильне напруження . Кровоносні судини у дітей дуже тонкі і при різкому збільшенні тиску в нутрії судин можуть лопатися, тому при сильному кашлі або чханні може з’явитися кровотеча з носа.
13. Збільшення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія) дуже часто призводить до пошкодження судин і появі кровоточивості.
14. Кровотечі з носа можуть бути обумовлені наявністю кровотеч з інших органів, наприклад, із стравоходу або шлунка .
Як бачите, частина причин появи крові з носа досить серйозні, тому необхідно обов’язково показати дитину лікарю.

Як зупинити кров з носа

Що робити, якщо у дитини з носа пішла кров? При наданні екстреної долікарської допомоги дитину необхідно покласти на рівну поверхню або в сидячому положенні закинути голову назад. На перенісся треба покласти холод, це може бути пакет з льодом або змочений під холодною водою рушник. В порожнину носа помістити скручені з вати тампони, однак, не можна занадто сильно запихати тампон в порожнину носа, так можна пошкодити і судини та кістки носа. Після цього необхідно терміново звернутися до лікаря.
Без ватяних тампонів і холодної примочки тримати голову закинутою назад не слід, так ви кров не зупините, просто вона буде стікати не з носа, а в стравохід.
При наданні екстреної лікарської допомоги лікар може:

Провести тампонаду порожнини носа. В порожнину носа вводиться ватний тампон, змочений хлоруксусной кислотою або ваготилом. Ці препарати припікають слизову і судини і таким чином зупиняють кровотечу

Провести коагуляцію (припікання) кровоточить судини. Для цих цілей може застосовуватися лазер, електричний струм, ультразвук, хімічні речовини (нітрат срібла, різні кислоти).

Помістити в порожнину носа гемостатичну губку. Такі губки містять речовини, що сприяють посиленню здатності згортання крові, і таким чином кровотеча зупиняється.

У деяких складних випадках, при відсутності інших можливостей, можна відокремити слизову оболонку порожнини носа від прилеглих кісток і хрящів. У цьому випадку кровоносні судини спадаються, і кровотеча припиняється.

При рясних кровотечах, які не зупиняються, показано переливання свіжозамороженої плазми, внутрішньовенне введення амінокапронової кислоти, гемодезу, реополіглюкіну.

Профілактика кровотечі з носа у дитини

Після зупинки кровотечі потрібно встановити причину його виникнення і виключити повторення випадків кровотечі. Необхідний огляд порожнини носа для вилучення чужорідних тіл, утворень, поліпів в порожнині носа. Обов’язково потрібно здати загальний аналіз крові, де визначають кількість тромбоцитів (в нормі у дітей їх зміст від 180 до 400х10х9 у літрі), аналіз крові на визначення системи згортання крові (швидкості кровотечі, кількості активних тромбоцитів, визначення факторів згортання крові).
Консультація лікарів: ЛОР-лікаря, гематолога, онколога, імунолога, ендокринолога.
Для профілактики кровотеч з носа можна застосовувати вітаміни С і Р у вигляді препарату аскорутин: для дітей старше 3-х років по 1/2 таблетки 2 рази в день, для дорослих і дітей старше 12 років-1 таблетка 2-3 рази на день протягом 4 тижнів.

Источник: ditu.com.ua

Носові кровотечі – не рідкість для маленьких дітей. Як правило, кров з носа йде без причини. Батьки гадають, що це може бути, і як себе вести в такій ситуації.

Кров з носа у дитини: причини, лікування
Кров з носа у дитини: причини, лікування

Зміст

Причини, чому йде кров з носа у дитини

Кровотечі з носа – це найбільш поширений вид всіх кровотеч, причиною яких не є травма. За статистикою, вони трапляються у багатьох дітей віком до 10 років. У більшості випадків медики пояснюють це особливостями анатомії і фізіологічного розвитку дітей в цей період їх життя. Носова порожнина відрізняється рясним кровопостачанням, там багато судин, які знаходяться близько до внутрішньої поверхні. А слизова оболонка у малюків більш делікатна і чутлива, ніж у дорослих. Тому навіть саме мінімальне пошкодження може стати причиною кровотечі.

Кровотечі відбуваються з передньої і задньої частин носа. У дітей найчастіше вони трапляються в зв’язку з пошкодженням судин і капілярів в передній частині носа. Причому для них характерно те, що кров витікає лише з однієї ніздрі. Другий вид кровотеч (з задньої частини) характеризується перебігом крові з обох ніздрів, він може сигналізувати про яку-небудь серйозну недугу.

Які ж найпоширеніші причини такого явища?

Нерідко трапляється, що маленькі діти засовують собі в ніс різні дрібні предмети. Вони можуть пошкодити слизову, починає йти кров. Іноді малюки навіть забувають про те, що запхали щось в ніздрю. Очевидний симптом такої ситуації – кров’янисті виділення з гнійними домішками і неприємним запахом. Варто відразу ж звертатися за допомогою до лікарів.

Іншою поширеною причиною є вірусна інфекція. При нежиті носовий слиз може пересихати (наприклад, в дуже теплому і сухому приміщенні), прилипнувши до слизової. Діти часто люблять виколупувати сухі скоринки з носа і можуть пошкодити яку-небудь судину або капіляр. Засохлий слиз також може відірватися і пошкодити слизову під час чхання або сякання. Причиною пересихання слизової може бути і зловживання судинозвужувальними засобами.

Крім того, при грипі та інших респіраторних вірусних інфекціях, при підвищеній температурі тіла судини в носі виснажуються, стають більш крихкими і можуть тріскати, навіть якщо дитина просто потерла ніс або чхнула.

Маленькі діти часто падають під час ігор, і судини можуть пошкодитися при ударі, навіть незначному.

Що значить, якщо часто йде кров з носа у дитини

Епізодичні прояви кровотеч в більшості випадків не представляють ніякої загрози для здоров’я. Але все ж, щоб остаточно упевнитися в цьому, варто обов’язково проконсультуватися у педіатра і лора. І, звичайно, потрібно обов’язково звернутися за допомогою медиків, якщо кровотечі повторюються регулярно, і тим більше – якщо йде кров носом у дитини кожен день або по кілька разів на день, не тільки в денний час, а й вночі. Адже це може бути ознакою недуг внутрішніх органів або поганого згортання крові. Часто регулярні носові кровотечі сигналізують про внутрішні кровотеі (наприклад, при лейкозі, гепатиті або анемії).

Іноді причиною частих носових кровотеч стає схильність судин до ламкості. Це явище може бути симптомом захворювання або обумовлено генетикою.

Кров часто випливає з носа, якщо там з’явилося новоутворення. Як правило, у дітей мова йде про доброякісні утворення, таких як поліп, ангіофіброма (формується з сполучних тканин).

Часті кровотечі, особливо по ночах, також можуть свідчити про скачки артеріального тиску у дитини (при захворюваннях нирок, фізичних навантаженнях, перегрівах, сонячному ударі).

Кровотеча може супроводжуватися слабкістю, шкіра стає блідою, голова може боліти і кружляти, можлива нудота.

За медичною допомогою слід звертатися якомога швидше якщо кров йде з обох ніздрів; кровотеча не припиняється протягом 20 хвилин, навіть після надання першої допомоги: кров біжить не тільки з носа, але, наприклад, з вуха, або коли дитина пісяє.

Але навіть і одноразовий епізод носової кровотечі краще не залишати без уваги і звернутися до лікаря. Лікар призначить необхідні аналізи, щоб виключити ймовірність небезпечного захворювання. Це, перш за все, загальний і біохімічний аналізи крові, рентген області носових пазух, можливо, знадобиться консультація гематолога.

Як зупинити кров з носа у дитини

Але що ж робити батькам у момент, коли вони виявляють кров’янисті виділення з носових ходів? Перша порада: заспокоїтися самим і заспокоїти малюка. Потім спробувати зупинити кровотечу. Для цього дитину треба посадити на стілець, злегка нахиливши його вперед. Ні в якому разі не можна укладати дитя горизонтально або закидати його голову назад – так кровотеча тільки посилиться, а кров потрапить в стравохід, що може спровокувати блювоту.

Двома пальцями потрібно притиснути крила носа до перегородки (зверху, в точці на один сантиметр вище кінчика носа). Потримайте так пальці на протязі трьох-десяти хвилин – кровотеча повинна зупинитися. На перенісся слід покласти холодний компрес. У ніс можна вставити невеликі ватні тампони, змочені перекисом водню.

У цей час слід простежити за тим, щоб дитина не рухався, не розмовляв, чи не кашляв. Не можна сякатися. Дуже важливо, щоб малюк не ковтав кров. Можна тримати біля носа ємність, щоб туди стікала кров.

Якщо після вищеописаних дій кровотеча не припиняється протягом більш ніж 20 хвилин – терміново потрібна медична допомога. Краще викликати невідкладну допомогу, можливо, знадобиться госпіталізація.

Після зупинки кровотечі дитині потрібно трохи відпочити, виключіть фізичні навантаження або надмірно активні ігри хоча б на кілька годин.

Для попередження пошкоджень судин в носі батьки повинні контролювати, щоб повітря в приміщеннях, де діти проводять час і особливо сплять, було вологим (не менше 50-70%) і прохолодним (найкраща температура – 18-22 градуси за Цельсієм). Під час простудних і респіраторних захворювань слід часто зволожувати слизову носа, закапуючи спеціальні сольові розчини, їх можна купити в аптеці або замінити звичайним фізрозчином. Дитина повинна вміти сам правильно очищати ніс від слизу: сякатися, але не сильно, і не колупатися в носі.

Источник: www.yavahitna.com.ua